Vanhawk adlı üreticinin Valour modeli akıllı bisikletinin on parmağında on marifet. Mesafe, hız ölçüyor, yaktığınız kaloriyi hesaplıyor, sokak sokak navigasyon bilgisi, gerçek zamanlı trafik bilgisi veriyor, hatta  kör noktanızda araç varsa elcikleri titreştirerek haber bile veriyor. Bitmedi; bir saat onunla dolaşırsanız bu süre içinde telefonunuzun pilini de tam olarak doldurabiliyor.
Piyasaya sürülürken yürütülen satış kampanyası şirketin hedeflediği 100.000 dolarlık ciroyu ikiye katlamış durumda ve halen devam ediyor.
Peki bu bisikletin neyi sevilmez? Bisiklet meraklılarına göre hiç bir şeyi. New York’taki Bike Snob adlı sivil toplum örgütü biraz alaycı bir eleştiri yapmış bu bisiklet hakkında. Onlara göre bu bisiklet karmaşık  ve kullanışsız. Verilen onca paraya değmez. Fiyatı ne kadar mı bu bisikletin? 1049 USD.

  İşte onlara göre bisikletin en iyi özelliği: Kör nokta algılama sistemi. Ama bunun ne kadar doğru işlediği biraz şüpheli. Bisikletlinin gaz çıkarması durumunda işler karmaşıklaşabilir!!!

 

farting-cyclist-1

Bak, yine pırtladı!!

farting-cyclist

Bu bisiklet sizin için yemek bile yapıyor olsa, çamurluk ve bagaj gibi temel aksesuarlara sahip değil.

Bike Snob’çular diyor ki; Eğer ben acemi bir bisiklet kullanıcısı olsam böyle ıvır zıvırla uğraşmak yerine mantıklı bir seçim yapar, gidip bir Hyundai alırdım.

 

Kaynak: http://www.grist.org

Çeviri Adnan Çangır